Olympia Lighting UVL-38W-UVC-120V MS UVC Germicidal Disinfection Lamp
- Buy 4 for $114.95 each and save 12%
- Premier# UVC38W-O
- Olympia Lighting UVL-38W-UVC-120V MS UVC Germicidal Disinfection Lamp
Olympia Lighting UVL-38W-UVC-120V MS UVC Germicidal Disinfection Lamp
Ultraviolet Germicidal Irradiation Technology that provides air and surface disinfection. Disinfects with high intensity 254nm wavelengths. Suitable for spaces up to 500 square feet. Turn On Safety time delay of 10 seconds. On/Off & Timer remote control. Power On Timer of 15, 30, 45, or 60 minutes. HFD Motion Sensor Protection. 1 Year/10,000 hours warranty. 120V 38W or 55W with 360 Degree Illumination. Comes with 6ft cord with 3-prong US plug. Warning! Skin exposure to germicidal wavelengths of UV light can produce rapid sunburn and skin cancer. Despite the built-in safety measures, please use with caution and make sure no one is present during use.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 38W |
|---|---|
| HID Equivalent | N/A |
| Lumens | 170μW/cm2 |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 254nm |
| Dimmable | No |
| Base Type | Cord+Plug |
| Length (M.O.L.) Inches | 17 |
| Diameter (Inches) | 7 |
| Beam Angle | 360º |
| Rated Hours | 10,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 25°C |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part # | UVL-38W-UVC-120V |
| Manufacturer Order # | UVL-38W-UVC-120V |
| Premier Part # | UVC38W-O |
Write your content here...