Maxlite PhotonMax PH-GH600UBXRF-WCO LED Horticultural Spot Light
- Maxlite PhotonMax PH--GH-600UFSRF-WC0
- 600W LED Horticulture Fixture up to 2.3 µmol/J and 1234 PPF µmol/S
Maxlite PhotonMax PH-GH600UBXRF-WCO LED Horticultural Spot Light
Maxlite's PhotonMax Fixture is an LED Spot Light designed for horticulture applications with four spectra configurations to suit any application. Slim form factor and light weight design with multiple mounting options ensures a smooth installation. 120-277V standard, 347-480V optional (longer lead time). DLC rated with a 5 year manufacturer warranty. cULus Wet Location listed. Die Cast Aluminum housing with sealed silicone gaskets to keep out moisture and dust (IP66 rated). Provided with two corrosion resistant, stainless steel, and C-Brackets. Available in 360W and 600W configurations with the 600W options being stocked in most spectrum configurations. 1088 to 1234 PPF µmol/s with a QE / fixture of 1.87 to 2.3 µmol/J (varies based on spectra configuration, see cut sheet below for more details).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Maxlite |
|---|---|
| HID Equivalent | 1000W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 600W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V or 347-480V |
| Frequency | N/A |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | See Spec Sheet for Spectra Options |
| PPF | 1088-1234 umol/s |
| QE / Fixture | 1.8-2.3 umol/J |
| Dimmable | N/A |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 18.77 |
| Height (Inches) | 16.73 |
| Width (Inches) | 7.95 |
| Wet/Damp Rated | IP66 |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Power Source | Open Wire Leads |
| Rated Hours | 54,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | PH-GH600 (varies based on configuration) |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | N/A |