Maxlite LED Bullet Flood BF12AUDT50B 12W DLC 50W Replacement ***DISCONTINUED***
- Premier# BF12AUDT50B
***DISCONTINUED*** Maxlite LED Bullet Flood BF12AUDT50B 12W DLC 50W Replacement
Maxlite LED Bullet Floods are durable, energy-efficient fixtures for landscape lighting applications. 12W version replaces up to 50W metal halide. IP65 and DLC rated (DLC Premium in 5000K). The bullet can be installed surface mount to posts or electrical boxes and comes with a locking swivel arm to adjust angle. Wide or tight beam spread options and 3000K or 5000K color temp options.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Maxlite |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 50W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 12W |
| Lumens | 1175-1235 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| CRI | >72 |
| Color Temperature | 3000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | Wide/Tight |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.2 |
| Height (Inches) | 6.9 |
| Width (Inches) | 8.3 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 104°F |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | BF12AUDT50B |
| Premier Part # | BF12AUDT50B |
Write your content here...