Maxlite 12G40DLED30 1410218 12W Dimmable LED G40 100W Equivalent
- Buy 24 for $11.58 each and save 35%
- Buy 144 for $9.27 each and save 48%
- Premier# LG4030K12W-M
- Maxlite 1410218 12G40DLED30
Maxlite 12G40DLED30 1410218 12W Dimmable LED G40 100W Equivalent
Maxlite's LED G40 lamps are the best option for replacing traditional decorative incandescent G40s. Replaces 100W+ incandescents while using just 12W, yielding over 90% in energy savings. Not for use in enclosed luminaires but suitable for damp locations. 14W version is no longer available, Maxlite only carries this 12W. Dimmable down to 10% and compatible with the following dimming systems: Lutron CTCL-153P, Lutron DVCL-153P, Lutron LGCL-153P, Lutron S-600 and Leviton's IPL06, IPL10, 6631-LW and 6683-IW. Formerly 12G40DLED30, new part# is EFF8.5G40D930/JA8.
| Manufacturer | Maxlite |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 950 |
| Lumens Per Watt | 79 |
| Volts | 120V |
| CRI | 83 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G40 |
| Lamp Type | Globe |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.38 |
| Diameter (Inches) | 4.72 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 12G40DLED30 |
| Manufacturer Order # | 1410218 |
| Premier Part # | LG4030K12W-M |
Write your content here...