Litetronics 52W 2x2 LED Retrofit Troffer 4-Lamp RF52UQT240 RF52UQT250
- Premier# RF52UQT2XX
- Litetronics 2x2 Retrofit - 4-Lamp
Litetronics 2x2 Magnetic LED Retrofit Troffer Kit 52W 4-lamp
Litetronics' LED retrofit kit is the first fluorescent troffer retrofit that installs in as little as 3 minutes. Powerful rare earth magnets allow this LED retrofit to attach magnetically, allowing hands-free installation. Once installed, this LED retrofit will save up to 60% on energy and is rated for 85,000 hours. Retrofitting your existing fixtures with these LED retrofit kits takes less time than changing out a fluorescent ballast. Includes LED self-attaching magnetic retrofit, magnetic junction box cover, luminaire disconnect, hardware, labels, and instructions. DLC Rated. Available in 2x2 2-lamp, 3-lamp, and 4-lamp configurations, as well as 2x4 2-lamp and 2x4 3-lamp.2x2 3-lamp configuration has optional 0-10V dimming. Item Numbers RF32UQT235DL - RF32UQT240DL - RF32UQT250DL
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Litetronics |
|---|---|
| Watts | 52W |
| Lumens | 5380 |
| Lumens Per Watt | 103.47 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| CRI | >83 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | No |
| Length (M.O.L.) Inches | 21 |
| Width (Inches) | 14.8 |
| Height (Inches) | 1.9 |
| Rated Hours | 60,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 7 Year |
| Manufacturer Part # | RF52UQT235/RF52UQT240/RF52UQT250 |
| Premier Part # | RF52UQT2XX |