Litetronics 50W 2x4 LED Retrofit Troffer 3-Lamp RF50UQT435 RF50UQT440DL
- Buy 10 for $103.95 each and save 10%
- Premier# RF50UQT4XX
- Litetronics 2x4 Retrofit - 3-Lamp - 0-10V Dimming
Litetronics 2x4 Magnetic LED Retrofit Troffer Kit 50W 3-lamp
Litetronics' LED retrofit kit is the first fluorescent troffer retrofit that installs in as little as 3 minutes. Powerful rare earth magnets allow this LED retrofit to attach magnetically, allowing hands-free installation. Once installed, this LED retrofit will save up to 60% on energy and is rated for 85,000 hours. Retrofitting your existing fixtures with these LED retrofit kits takes less time than changing out a fluorescent ballast. Includes LED self-attaching magnetic retrofit, magnetic junction box cover, luminaire disconnect, hardware, labels, and instructions. DLC Rated. Available in 2x2 2-lamp, 3-lamp, and 4-lamp configurations, as well as 2x4 2-lamp and 2x4 3-lamp. Item Numbers RF50UQT435DL - RF50AQT435D - RF50UQT435B
Brochures & Cut Sheets
Litetronics Magnetic LED Retrofit Kit Spec Sheet
Litetronics Dimmable LED Retrofit Kit Spec Sheet
| Manufacturer | Litetronics |
|---|---|
| Watts | 50W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 5850 |
| Lumens Per Watt | 117 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| CRI | >83 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | 0-10V/120V/Bi-Level |
| Lens Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 44.5 |
| Width (Inches) | 14.8 |
| Height (Inches) | 1.85 |
| Rated Hours | 85,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 7 Year |
| Manufacturer Part # | RF50UQT435/RF50UQT440/RF50UQT450 |
| Premier Part # | RF50UQT4XX |