Litetronics 32W 2x4 LED Retrofit Troffer 2-Lamp RF32UQT435 RF32UQT440DL
- Premier# RF32UQT4XX
- Litetronics 2x4 Retrofit - 2-Lamp - 0-10V dimming available
Litetronics 2x4 Magnetic LED Retrofit Troffer Kit 32W 2-lamp
Litetronics' LED retrofit kit is the first fluorescent troffer retrofit that installs in as little as 3 minutes. Powerful rare earth magnets allow this LED retrofit to attach magnetically, allowing hands-free installation. Once installed, this LED retrofit will save up to 60% on energy and is rated for 85,000 hours. Retrofitting your existing fixtures with these LED retrofit kits takes less time than changing out a fluorescent ballast. Includes LED self-attaching magnetic retrofit, magnetic junction box cover, luminaire disconnect, hardware, labels, and instructions. DLC Rated. Available in 2x2 2-lamp, 3-lamp, and 4-lamp configurations, as well as 2x4 2-lamp and 2x4 3-lamp. 2x4 2-lamp configuration has optional 0-10V dimming. Item Numbers RF32UQT435DL - RF32UQT440DL - RF32UQT450DL
Brochures & Cut Sheets
Litetronics Standard LED Retrofit Kit Spec Sheet
| Manufacturer | Litetronics |
|---|---|
| Watts | 32W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 3600 |
| Lumens Per Watt | 112.50 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| CRI | >83 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | 0-10V Optional |
| Lens Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 44.5 |
| Width (Inches) | 11.25 |
| Height (Inches) | 1.85 |
| Rated Hours | 85,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 7 Year |
| Manufacturer Part # | RF32UQT435/RF32UQT440/RF32UQT450 |
| Premier Part # | RF32UQT4XX |