Light Efficient Design Solera SL-SWL-20W-40K-BK-G2 Solar LED Mini Wallpack
- Premier# SLWP40K20W/BK-LED
- Light Efficient Design Solera Solar LED Mini Wallpack SL-SWL-20W-40K-BK-G2
Light Efficient Design Solera SL-SWL-20W-40K-BK-G2 Solar LED Mini Wallpack
Solera is THE solar LED lighting brand if you are looking for commercial grade solutions. The Solera Mini LED Wallpack is an off-grid solar lighting solution meaning no need for any kind of rewiring or trenching. All-in-one design with the solar panel, battery and light engine all built right into the fixture. At 20W 2000 lumens, this mini-wallpack is comparable to a 150W HID source. Fixture features 3 operating modes; PIR motion sensor, timer and full brightness. LED indicator on the wallpack shows nights remaining on the current charge. Li-Ion battery lasts at least 1500 charge cycles. 120 Degree beam spread. Dimensions (L x W x H): 8" x 3" x 5"
Brochures & Cut Sheets
Light Efficient Design/Solera Solar LED Mini Wallpack Spec Sheet
| Manufacturer | Light Efficient Design |
|---|---|
| Halogen Equivalent | 150W |
| Volts | Battery-Powered |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2000 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Beam Angle | 120° |
| Maximum Temp | 149°F |
| Minimum Starting Temp | -13°F |
| Length (M.O.L.) Inches | 8 |
| Width (Inches) | 3 |
| Height (Inches) | 5 |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Battery Life | 50 Hours |
| Charge Time | 7 Hours |
| Battery Charging Temp Max | 149°F |
| Battery Charging Temp Min | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Outdoor |
| Rated Hours | 35,000 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | SL-SWL-20W-40K-BK-G2 |
| Manufacturer Order # | SL-SWL-20W-40K-BK-G2 |
| Premier Part # | SLWP40K20W/BK-LED |
Write your content here...