Light Efficient Design Solera Solar LED Display Light RP-SDL-20W-40K-BK-G1
- Buy 6 for $499.95 each and save 9%
- Buy 26 for $433.00 each and save 21%
- Premier# SLSIGN40K20W/BK-LED
- Light Efficient Design Solera Solar LED Display Light RP-SDL-20W-40K-BK-G1
Light Efficient Design Solera Solar LED Display Light RP-SDL-20W-40K-BK-G1
Solera is THE solar LED lighting brand if you are looking for commercial grade solutions. The Solera Solar LED Display light is an all-in-one off-grid solar solution as the solar panel, light engine and battery are all built into the LED fixture. No need for a power source which eliminates any kind of rewiring or trenching. Perfect display light use with signage, billboards, and more! 20W 2000 lumens of this LED make it comparable to a 150W HID source. Standard operating mode is 100% brightness for 4 hours and then 25% for the remainder of the night with one charge. Li-Ion battery lasts at least 1500 charge cycles. Battery also includes a heat-isolating blanket for better performance in cold applications. 120 Degree beam spread. Solar panel is 46" length by 5" and light engine panel is 46" by 4".
Brochures & Cut Sheets
Light Efficient Design/Solera Solar LED Display Light Spec Sheet
| Manufacturer | Light Efficient Design |
|---|---|
| Halogen Equivalent | 150W |
| Volts | Battery-Powered |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2000 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Beam Angle | 120° |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | 46 |
| Height (Inches) | 5 |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Battery Life | 50 Hours |
| Charge Time | 10-12 Hours |
| Battery Charging Temp Max | 113°F |
| Battery Charging Temp Min | 32°F |
| Wet/Damp Rated | Outdoor |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | RP-SDL-20W-40K-BK-G1 |
| Manufacturer Order # | RP-SDL-20W-40K-BK-G1 |
| Premier Part # | SLSIGN40K20W/BK-LED |