Keystone KT-WPLED120-L1-8CSB-VDIM 120W Color Select Traditional LED Wallpack
- Buy 4 for $204.95 each and save 7%
- Buy 18 for $185.95 each and save 15%
- Premier# LWPCCTPS120W/BRZ-K - Keystone KT-WPLED120-L1-8CSB-VDIM
Keystone KT-WPLED120-L1-8CSB-VDIM 120W Color Select Traditional LED Wallpack
Keystone XFit LED Traditional Wallpacks are designed to replace HID wallpacks with the same footprint and appearance as legacy HID fixtures. Building mount for exterior illumination for perimeters, pathways, loading docks and other general security lighting applications. 0-10V dimmable and feature built-in dusk-to-dawn photocells behind translucent 3/4" threaded plug with anti-yellowing agent. Available in multiple wattages; 35W, 55W, 80W, and 120W to replace traditional HID wallpacks from 150W MH to 175W MH, 250W MH, 320WMH and 400W metal halides. No need to worry about color temperature as Keystone Traditional LED Wall Packs are color selectable, meaning you can change from 3000K to 4000K or 5000K on the fixture itself. Highly efficient at nearly 150 lumens per watt. 120-277V. Borosilicate glass lens with open-face medium housing.
Brochures & Cut Sheets
Keystone Traditional LED Wallpack Color Selectable Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 120W |
| Lumens | 16,410-17,865 |
| Lumens Per Watt | 137-149 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Uniform |
| Finish | Bronze |
| Nominal Size | 17" |
| Length (M.O.L.) Inches | 17.87 |
| Height (Inches) | 9.60 |
| Width (Inches) | 9.60 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 113ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-WPLED120-L1-8CSB-VDIM |
| Premier Part # | LWPCCTPS120W/BRZ-K |