Keystone KT-WPLED100-M2-840-VDIM 100W Full Cutoff LED Wallpack 4000K
- Buy 4 for $204.95 each and save 7%
- Buy 16 for $192.95 each and save 12%
- Premier# LWPFC40K100W-K - Keystone KT-WPLED100-M2-840-VDIM
Keystone KT-WPLED100-M2-840-VDIM 100W Full Cutoff LED Wallpack 4000K
Keystone's full-cutoff LED wallpacks improve the appearance of building exteriors while optimizing light distribution downward and outward. A precision-crafted optical lens provides a wide distribution pattern, allowing for increased fixture spacing and uniformity. Eliminates undesirable sky glow and glare with dark-sky friendly performance. Heavy-duty, die-cast aluminum housing features modern aesthetics while providing 5 available 1/2" threaded conduit hubs. Covers footprint of mid-size HID wallpacks. Increases control and energy efficiency if purchased with photocell accessory (sold separately). Comes standard with a Keystone 0-10V dimmer. IP65 rated. Available in 40W, 60W, or 100W, allowing these fixtures to replace anywhere from 175W metal halides to 400W HID. Available in 4000K or 5000K color temperatures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 100W |
| Lumens | 12,500 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Uniform |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | 14.36 |
| Height (Inches) | 9.30 |
| Width (Inches) | 9.71 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 113ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-WPLED100-M2-840-VDIM |
| Premier Part # | LWPFC40K100W-K |