Keystone KTLD-2LT8-UV-10C-VDIM 2-Lamp Dimming Driver External LED Tubes
- Buy 12 for $18.50 each and save 9%
- Keystone KTLD-2LT8-UV-10C-VDIM
Keystone KTLD-2LT8-UV-10C-VDIM 2-Lamp Dimming Driver External LED Tubes. Designed for use with Keystone's 10W Type C External Drive LED T8 tubes. This driver operates 1-2 of these 4' lamps and allows for crisp 0-10V dimming (dimmer not included).
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | N/A |
| Input Power Max | N/A |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | 270 mA |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | N/A |
| Output Current | 270 mA |
| Output Voltage | N/A |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | N/A |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.50 |
| Width (Inches) | 1.30 |
| Height (Inches) | 1.10 |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KTLD-2LT8-UV-10C-VDIM |
| Premier Part # | NSB0226 |
Write your content here...