Keystone KT-WPLED20-S1-840-VDIM 20W Bronze Mini LED Wallpack 4000K
- Buy 9 for $35.95 each and save 10%
- Premier# LWPSM40K20W-K - Keystone KT-WPLED20-S1-840-VDIM
Keystone KT-WPLED20-S1-840-VDIM 20W Bronze Mini LED Wallpack 4000K
Keystone's low-profile mini LED wallpacks are ideal for general safety and security illumination. Small, low-profile design allows them to be mounted anywhere. Impact-resistant and highly diffused polycarbonate lens protects the fixture while reducing glare. Built-in dusk-to-dawn photocell to ensure the lights are only on when needed. 0-10V dimming standard. Available in color-selectable model, or save money and choose 4000K or 5000K fixed color temps. Highly efficient at up to 125 lumens per watt. 120-277V.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 50W-70W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2500 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Uniform |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.81 |
| Height (Inches) | 8.61 |
| Width (Inches) | 3.09 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 113ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-WPLED20-S1-840-VDIM |
| Premier Part # | LWPSM40K20W-K |
Write your content here...