Keystone KT-WDLED13-6A-9CSF-FDIM Circa 6" Slim Wafer LED Downlight 120V Color Select Downlight
- Buy 21 for $17.70 each and save 7%
- Buy 67 for $15.85 each and save 16%
- Buy 1000 for $13.28 each and save 30%
- Premier# LSWD6INCCT13W120V-K
- Keystone KT-WDLED13-6A-9CSF-FDIM Circa 6" Slim Wafer LED Downlight 120V 27K-5K
Keystone KT-WDLED13-6A-9CSF-FDIM Circa 6" Slim Wafer LED Downlight 120V Color Select Downlight
The Keystone CIRCA Wafer LED Downlight line blends modern edge-lit aesthetics with a flexible install. The Circa Wafer comes in a true slim wafer for the ultimate low profile and also a recessed wafer look. Both styles deliver even illumination and fit in shallow ceilings and flexible locations so no more worries about ceiling joist obstructions. Available with color-select and/or power-select technology for adjusting the color temp and lumens on the fixture itself! Powered by Keystone's own 0-10v dimmable remote driver. Also available with 120V TRIAC dimming to dim on line voltage with no rewiring. High 90+ CRI for excellent color rendering. Available in 4", 6" and 8" sizes along with various accessories like trim rings, goof rings, and rough-in mounting plates. Wet-rated for outdoor use and Energy Star rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 60W-75W |
| CFL Equivalent | 18W-26W |
| Lumens | 1000-1080 |
| Lumens Per Watt | 77-83 |
| Recessed Housing | 6" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Beam Angle | 110° |
| CBCP | N/A |
| CRI | >90 |
| R9 | N/A |
| Finish | N/A |
| Dimmable | TRIAC |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Nominal Size | 6" |
| Diameter (Inches) | 7.40 |
| Length (M.O.L.) Inches | 1.73 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 6 |
| Manufacturer Order # | KT-WDLED13-6A-9CSF-FDIM |
| Manufacturer Part # | KT-WDLED13-6A-9CSF-FDIM |
| Premier Part # | LSWD6INCCT13W120V-K |