Keystone KT-TFLED60-850 Temporary LED High Bay Fixture 60W
- Premier# NLED0734
- Keystone KT-TLED60-850
Keystone KT-TFLED60-850 Temporary LED High Bay Fixture 60W
Easy-to-install portable LED fixture from Keystone. This fixture acts as a temporary LED High Bay and delivers 7000 lumens on 60W (equivalent to a 175W metal halide). 5000K Cool White and runs on 120V. Used for indoor applications and can also replace fluorescent shop lights, strip fixtures, etc. Omni-directional light distribution. IP64 rated. Isolated driver for better heat dissipation. Driver with heat sink silicone is waterproof, dust-proof and anti-mosquito.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | 175W |
| Watts | 60W |
| Lumens | 7000 |
| Lumens Per Watt | 115 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | Omni-Directional |
| Length (M.O.L.) Inches | 13.43 |
| Height (Inches) | 13.43 |
| Width (Inches) | 2.53 |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Maximum Temp | 140ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | KT-TFLED60-850 |
| Premier Part # | NLED0734 |
Write your content here...