Keystone KT-TFLED100-850 /G2 Temporary LED High Bay Fixture 100W
- Buy 8 for $142.95 each and save 16%
- Buy 70 for $123.95 each and save 27%
- Premier# NLED1036 - Keystone KT-TLED100-850 /G2
Keystone KT-TFLED100-850 /G2 Temporary LED High Bay Fixture 100W
Easy-to-install portable LED fixture from Keystone. This fixture acts as a temporary LED High Bay and delivers 11,500 lumens on 100W (equivalent to a 400W metal halide). 5000K Cool White and runs on 120V. Used for indoor applications and can also replace fluorescent shop lights, strip fixtures, etc. Omni-directional light distribution. IP64 rated. Isolated driver for better heat dissipation. Driver with heat sink silicone is waterproof, dust-proof and anti-mosquito. -40 Degrees to 140 Degrees Fahrenheit.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | 400W |
| Watts | 100W |
| Lumens | 10,000 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | Omni-Directional |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 12.04 |
| Width (Inches) | 6.22 |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Maximum Temp | 140ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | KT-TFLED100-850 /G2 |
| Premier Part # | NLED1036 |
Write your content here...