Keystone KT-SHLED40-48-840 /G2 Linkable LED Shop Light 40W 4000K
- Buy 4 for $49.95 each and save 17%
- Buy 10 for $46.95 each and save 22%
- Keystone KT-SHLED40-48-840 /G2
Keystone KT-SHLED40-48-840 /G2 Linkable LED Shop Light 40W 4000K
Keystone LED Shop Lights are an efficient lighting solution for large work areas. Linkable up to 5 fixtures for the 40W version, end-to-end, using only one outlet. 23W 2600 lumens or 40W 4000 lumens. Bright, cool white 4000K color temps. Fully-assembled and ready to go; simply plug in the power cord and pull the chain to turn the fixture on. A high quality aircraft cable mounting kit is included with each Keystone LED shoplight. Sleek, architectural design.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | 150W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 40W |
| Lumens | 4000 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | Uniform |
| Finish | White |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.24 |
| Height (Inches) | 1.85 |
| Width (Inches) | 5.17 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-SHLED40-48-840 /G2 |
| Premier Part # | KT-SHLED40-48-840 /G2 |
Write your content here...