Keystone KT-RKIT50PS-24PD-8CSA-VDIM 2x4 LED Panel DoorFrame Retrofit 50W CCT/Power Select
- Buy 4 for $128.50 each and save 3%
- Buy 20 for $117.95 each and save 11%
- Premier# LRPK2X4CCTPS50W-K
- Keystone KT-RKIT50PS-24PD-8CSA-VDIM
Keystone KT-RKIT50PS-24PD-8CSA-VDIM 2x4 LED DoorFrame Retrofit Kit 50W CCT & Power Select
Keystone Futurefit Retrofits allow you to save on labor yet get the upgraded look without having to modify existing fixture mounting! Keystone DoorFrame retrofit kits available in center-basket or backlit panel style (this version is backlit panel). 2x4, 2x2 and 1x4 sizes. Color select technology allows you to choose between 3500K, 4000K and 5000K with a tab on the fixture itself. Power-select technology also available to change between 30W, 40W or 50W to adjust light levels. Construction features precise optical lenses over each individual LED, resulting in optimal light distribution and consistent surface illumination. Powered by Keystone's integrated 0-10V dimmable LED driver. Suitable for damp locations. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency backup drivers. DLC listed. Preset to brightest setting, 50W 5000K. Not for use with Keystone's Smart Loop fixture controllers.
Brochures & Cut Sheets
Keystone CCT/Power Select LED Panel DoorFrame Retrofit Kit Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 106W |
| Watts | 50W/40W/30W |
| Lumens | 3300-5600 |
| Lumens Per Watt | 110-113 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.47 |
| Height (Inches) | 22.13 |
| Width (Inches) | 1.23 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 40ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RKIT50PS-24PD-8CSA-VDIM |
| Premier Part # | LRPK2X4CCTPS50W-K |