Keystone KT-RKIT30PS-24DC-8CSA-VDIM 2x4 LED DoorFrame Retrofit Kit 30W CCT Select
- Buy 2 for $84.95 each and save 15%
- Buy 6 for $78.95 each and save 21%
- Buy 16 for $73.50 each and save 26%
- Buy 50 for $66.95 each and save 33%
- Premier# LRK2X4CCTPS30WC-K
- Keystone KT-RKIT30PS-24DC-8CSA-VDIM
Keystone KT-RKIT30PS-24DC-8CSA-VDIM 2x4 LED DoorFrame Retrofit Kit 30W CCT Select
Keystone has a new 24DC version of their KT-RKIT30PS-24DC-8CSA-VDIM LED retrofit kit which has been a very popular item for years! This new version has a more sleek design to make retrofitting even easier. Now rated for 100,000 hours. This version features Color-Select and Power-Select technology, allowing you to choose between three different wattage levels and 3500K/4000K/5000K with two switches on the back of the kit. These retrofit kits are designed for a quick install in existing 1x4, 2x4 and 2x2 fluorescent recessed troffers without modifying existing fixture mounting. This 2x4 comes in 30W/25W/20W and is DLC rated. Powered by Keystone's integrated 0-10V dimmable LED driver. Suitable for damp locations. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency backup drivers.
Brochures & Cut Sheets
Keystone CCT/Power Select LED DoorFrame Retrofit Kit Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 72W |
| Watts | 30W/25W/20W |
| Lumens | 2700-3900 |
| Lumens Per Watt | 128-139 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.72 |
| Height (Inches) | 23.74 |
| Width (Inches) | 1.97 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 40ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RKIT30PS-24DC-8CSA-VDIM |
| Premier Part # | LRK2X4CCTPS30WC-K |