Keystone KT-RKIT28PS-13CP-8CSC-VDIM 13" Circular Power/Color Select LED Light Engine
- Buy 10 for $45.50 each and save 12%
- Buy 30 for $41.95 each and save 19%
- Keystone KT-RKIT28PS-13CP-8CSC-VDIM
- 13" Circular LED Light Engine - Power-Select/Color-Select 0-10V Dimming
Keystone KT-RKIT28PS-13CP-8CSC-VDIM 13" Circular Power/Color Select LED Light Engine
Keystone Technologies has upgraded their award-winning FutureFit retrofits with a color-select + power-select version that takes all the guesswork out of which lumen package or color temp to get. Utilize the on-board dipswitch to change between 3000K, 3500K, 4000K and 5000K color temps as well as 21W or 28.5W wattage outputs. 120 Degree beam angle and powered by Keystone's own 0-10V dimming drivers. 10-year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 21W/28.5W |
| Lumens | 3100-4200 |
| Lumens Per Watt | 144-152 |
| Volts | 120-277V |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | 3000K/35000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Drive Current | N/A |
| Driver Efficiency | 80% |
| Nominal Size | 13" |
| Length (M.O.L.) Inches | 12.59 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| DLC Version | DLC Standard |
| Maximum Temp | 113°F |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | KT-RKIT28PS-13CP-8CSC-VDIM |
| Manufacturer Order # | KT-RKIT28PS-13CP-8CSC-VDIM |
| Premier Part # | NLED1255 |
Write your content here...