Keystone KT-RHLED400PS-18C-8CSD-VDIM-P /TAA Round UFO LED Highbay 400W Power/Color-Select Mexico Made
- Buy 4 for $534.95 each and save 5%
- Buy 20 for $494.95 each and save 12%
- Premier# LRHB18INCCTPS400W/M-K
- Keystone KT-RHLED400PS-18C-8CSD-VDIM-P /TAA
Keystone KT-RHLED400PS-18C-8CSD-VDIM-P /TAA Round UFO LED Highbay 150W Power/Color-Select
Keystone has upgraded their round LED highbay to a power-select and color-select model that allows you to choose between 3000K/4000K/5000K colors on the fixture itself as well as selecting a power level between 150W/100W/70W. This creates endless flexibility for use in various applications to replace anywhere between 175W-400W+ HID sources. Version ending in TAA is a Made in Mexico version to achieve TAA/USA compliance. IP65 wet rated and they also have a IP69 version that is a Washdown LED Highbay Fixture for demanding industrial and food processing applications. These UFO LED Highbays are powered by Keystone's 0-10V Dimming LED Drivers. DLC Premium Rated. Includes 6' cord and ring bolt mounting accessory. Various accessories included that are sold separately, including a steel surface-mount kit, steel wire guard, aluminum dome reflector, clear polycarb dome reflector, microwave/PIR sensor, and remote control to control sensors. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency LED Drivers and Keystone 480-277V Step Down Transformers. If interested in a Keystone factory-installed sensor on these highbays, please request a quote.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 400W/320W/240W |
| Lumens | 38,000-59,000 |
| Lumens Per Watt | 146-160 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K/5000K |
| Kelvin | 4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 17" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 15.8 |
| Width (Inches) | 17.7 |
| Wet/Damp Rated | IP65 Wet Rated |
| Maximum Temp | 140ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RHLED400PS-18C-8CSD-VDIM-P /TAA |
| Premier Part # | LRHB18INCCTPS400W/M-K |