Keystone KT-RHLED200PS-14C-8CSB-VDIM-P Round UFO LED Highbay 200W Power/Color-Select
- Buy 4 for $151.95 each and save 13%
- Buy 20 for $140.95 each and save 19%
- Premier# LRHB15INCCTPS200W-K
- Keystone KT-RHLED200PS-14C-8CSB-VDIM-P
Keystone KT-RHLED200PS-14C-8CSB-VDIM-P Round UFO LED Highbay 200W Power/Color-Select
Keystone has upgraded their round LED highbay to a power-select and color-select model that allows you to choose between 3000K/4000K/5000K colors on the fixture itself as well as selecting a power level between 200W/150W/100W. This creates endless flexibility for use in various applications to replace anywhere between 175W-400W+ HID sources. IP65 wet rated and they also have a IP69 version that is a Washdown LED Highbay Fixture for demanding industrial and food processing applications. These UFO LED Highbays are powered by Keystone's 0-10V Dimming LED Drivers. DLC Premium Rated. Includes 6' cord and ring bolt mounting accessory. Various accessories included that are sold separately, including a steel surface-mount kit, steel wire guard, aluminum dome reflector, clear polycarb dome reflector, microwave/PIR sensor, and remote control to control sensors. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency LED Drivers and Keystone 480-277V Step Down Transformers. If interested in a Keystone factory-installed sensor on these highbays, please request a quote.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 200W/150W/100W |
| Lumens | 14,800-33,000 |
| Lumens Per Watt | 142-165 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 14" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 7.72 |
| Width (Inches) | 14.76 |
| Wet/Damp Rated | IP65 Wet Rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RHLED200PS-14C-8CSB-VDIM-P |
| Premier Part # | LRHB15INCCTPS200W-K |