Keystone KT-RHLED200PS-12C-8CSB-VDIM-W /G2 12" White Circular LED Highbay 200W/150W/100W Selectable
- Buy 5 for $140.95 each and save 9%
- Buy 20 for $127.95 each and save 17%
- Premier# LRHB12INCCTPS200WW-K
- Keystone KT-RHLED200PS-12C-8CSB-VDIM-W /G2
Keystone KT-RHLED200PS-12C-8CSB-VDIM-W /G2 12" Circular White LED Highbay 200W/150W/100W 3K-5K
Keystone Round LED Highbays make it easy whether you are replacing traditional sources like HID and fluorescent or replacing GEN1 LED fixtures. This version is color selectable between 3000K/4000K/5000K as well as power-selectable between 100W/150W/200W. This means you can choose between 15,710 lumens up to 31,640 lumens with the flick of a switch. This allows the user to replace 175W-400W HID and 4' 6-lamp T5HO's. Available in black or white finish. IP65 wet rated. DLC Premium Rated and powered by Keystone's own 0-10V dimming drivers. Includes 6' cord and ring bolt mounting accessory. Various accessories can be used with this unit that are sold separately, including a steel surface-mount kit, steel wire guard, aluminum dome reflector, clear polycarb dome reflector, microwave/PIR sensor, and remote control to control sensors. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency LED Drivers and Keystone 480-277V Step Down Transformers.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 200W/150W/100W |
| Lumens | 15,710-31,640 |
| Lumens Per Watt | 147-178 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 12" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 8.05 |
| Width (Inches) | 13.78 |
| Wet/Damp Rated | IP65 Wet Rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RHLED200PS-12C-8CSB-VDIM-W /G2 |
| Premier Part # | LRHB12INCCTPS200WW-K |