Keystone KT-RHLED150PS-12C-8CSB-VDIM-P /TAA Round UFO LED Highbay 150W Power/Color-Select Mexico Made
- Buy 4 for $236.95 each and save 6%
- Buy 20 for $225.95 each and save 11%
- Premier# LRHB12INCCTPS150W/M-K
- Keystone KT-RHLED150PS-12C-8CSB-VDIM-P /TAA
Keystone KT-RHLED150PS-12C-8CSB-VDIM-P /TAA Round UFO LED Highbay 150W Power/Color-Select
Keystone has upgraded their round LED highbay to a power-select and color-select model that allows you to choose between 3000K/4000K/5000K colors on the fixture itself as well as selecting a power level between 150W/100W/70W. This creates endless flexibility for use in various applications to replace anywhere between 175W-400W+ HID sources. Version ending in TAA is a Made in Mexico version to achieve TAA/USA compliance. IP65 wet rated and they also have a IP69 version that is a Washdown LED Highbay Fixture for demanding industrial and food processing applications. These UFO LED Highbays are powered by Keystone's 0-10V Dimming LED Drivers. DLC Premium Rated. Includes 6' cord and ring bolt mounting accessory. Various accessories included that are sold separately, including a steel surface-mount kit, steel wire guard, aluminum dome reflector, clear polycarb dome reflector, microwave/PIR sensor, and remote control to control sensors. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency LED Drivers and Keystone 480-277V Step Down Transformers. If interested in a Keystone factory-installed sensor on these highbays, please request a quote.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 150W/100W/70W |
| Lumens | 11,000-23,100 |
| Lumens Per Watt | 139-170 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 12" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 6.65 |
| Width (Inches) | 12.6 |
| Wet/Damp Rated | IP65 Wet Rated |
| Maximum Temp | 140ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RHLED150PS-12C-8CSB-VDIM-P /TAA |
| Premier Part # | LRHB12INCCTPS150W/M-K |