Keystone KT-LED8FA19-E26-950-F 8W Frosted LED A19 Filament 5000K 90 CRI
- Premier# LA1950K8WFIL-K
- Keystone KT-LED8FA19-E26-950-F 8W Frosted LED A19 Filament 5000K 90 CRI
Keystone KT-LED8FA19-E26-950-F 8W Frosted LED A19 Filament 5000K 90 CRI - 60W Equivalent
The Keystone Essential Series features General Purpose LED lamps that deliver 80%+ energy savings over legacy equivalents and meet Energy Star requirements. Keystone's LED Filament lamps come in various bulb shapes and clear/frosted options, all with the same classic filament style look. All feature 90+ CRI for high end color rendering (other than ST19 shape). Available in 2700K with some 3000K or 5000K options. Rated for 15,000 hours with a 2 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | >90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.25 |
| Diameter (Inches) | 2.36 |
| Beam Angle | 360º |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 35°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED8FA19-E26-950-F |
| Premier Part # | LA1950K8WFIL-K |
Write your content here...