Keystone KT-LED80PSHID-EX39-830-D /G4 80W LED E39 3000K 320W HID Replacement
- Buy 4 for $146.95 each and save 8%
- Premier# LOC3080WE39-K
- Keystone KT-LED80PSHID-EX39-830-D /G4 80W Direct Drive LED HID Replacement
Keystone KT-LED80PSHID-EX39-830-D /G4 LED Replacement for 320W HID
Keystone's Direct Drive HID LED lamps are designed to bypass the ballast and connect the 120-277V line voltage directly to the sockets. No ballast or external driver is required. Suitable for use in damp or wet locations as well as fully enclosed fixtures. This wattage available in 3000K, 4000K or 5000K. Generation 4 model now out with Smart Port add-on technology for sensor controls and power selectable between 80W, 63W and 54W on the lamp itself! Omni-directional 360° visible light area. Former version was the KT-LED80HID-EX39-830-D /G2.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 80W/63W/54W |
| HID Equivalent | 150W-320W |
| Lumens | 7290-11,600 |
| Lumens Per Watt | 135-145 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.88 |
| Diameter (Inches) | 5.12 |
| Beam Angle | 360° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 1 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED80PSHID-EX39-830-D /G4 |
| Manufacturer Order # | KT-LED80PSHID-EX39-830-D /G4 |
| Premier Part # | LOC3080WEX39-K |
Write your content here...