Keystone KT-LED7T8-24GC-865-DX2 2' 7W 6500K Direct Drive LED T8
  • Premier# LT82FT65K7W/DX2-K
  • Keystone KT-LED7T8-24GC-865-DX2
Keystone Direct Drive 2' 7W 6500K LED T8
Keystone's new X2 LED T8 lamps allow for single-end and double-end wiring. This means they will work in almost any application and can be installed without changing the sockets if desired. Available in 2' and 4' lengths (wattages of 7W and 15W). Keystone X2 lamps are available in 3000K, 3500, 4000K, 5000K and 6500K. Superior efficacy up to 136 lumens per watt. DLC rated with a 5 year manufacturer warranty and rated at 50,000 hours of life.
Brochures & Cut Sheets
Keystone LED 2 Foot Direct Drive 7W LED T8 Keystone 2' 7W X2 LED T8 Info Sheet
More Information
Manufacturer Keystone
Watts 7W
Fluorescent Equivalent 17W
Old LED Version KT-LED7T8-24GC-865-D
Lumens 950
Lumens Per Watt 136
Volts 120-277V
CRI >83
Color Temperature 6500K
Kelvin 6500K
Dimmable No
Base Type G13
Bulb Shape T8
Wiring Single/Double-Ended
Lens Type Frosted
Construction Glass Coated
Nominal Size 24"
Length (M.O.L.) Inches 23.19
Width (Inches) 1.10
Height (Inches) N/A
Beam Angle 240°
Light Emitting Area 325°
Driver Internal Driver
Rated Hours 50,000
DLC Listed N/A
Wet/Damp Rated Damp Rated
Maximum Temp 113°F
Minimum Starting Temp -4°F
Certifications NSF/DLC/UL
Case Quantity 25
Warranty 5 Year
Manufacturer Part # KT-LED7T8-24GC-865-DX2
Manufacturer Order # KT-LED7T8-24GC-865-DX2
Premier Part # LT82FT65K7W/DX2-K
Write your content here...
Back to Top
Keystone KT-LED7T8-24GC-865-DX2 2' 7W 6500K Single Double End LED T8