Keystone KT-LED7.5R20-930 7.5W 3000K 50W Equivalent 90 CRI LED R20
- Premier# LR2030K7.5W/CRI-K - 50W Halogen Equivalent
- Keystone KT-LED7.5R20-930 7.5W 3000K 90 CRI LED R20
Keystone KT-LED7.5R20-930 7.5W 3000K 50W Equivalent 90 CRI LED R20
The Keystone Essential Series features General Purpose LED lamps that deliver 80%+ energy savings over legacy equivalents. Keystone's LED Reflector lamps are available in various color temperatures and in R20, BR30 and BR40 shapes. 80 CRI standard options as well as 90+ CRI available. All feature smooth, uniform dimming. Meets Energy Star requirements and is UL listed. Rated for 15,000 hours with a 2 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 7.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lumens | 525 |
| Lumens Per Watt | 70 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.78 |
| Diameter (Inches) | 2.48 |
| Beam Angle | 120º |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 35°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 60 |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED7.5R20-930 |
| Premier Part # | LR2030K7.5W/CRI-K |
Write your content here...