Keystone KT-LED7.5MR16-NS-940 LED MR16 GU5.3 12V 4000K 25° 75W Equiv
- Premier# LMR1640KNFL7.5W12V/CRI-K
- Keystone KT-LED7.5MR16-NS-940 LED MR16 GU5.3 12V 4000K 25° 75W Equiv
Keystone KT-LED7.5MR16-NS-940 LED MR16 GU5.3 12V 4000K 25° 75W Equiv
The Keystone Essential Series features General Purpose LED lamps that deliver 80%+ energy savings over legacy equivalents and meet Energy Star requirements. Keystone's Spotlight LED bulbs come in PAR16 or MR16 shape, with MR16 coming in GU5.3 base (12V pin base) or GU10 base (120V twist style). 80+ CRI standard with several GU5.3 options in 90+ CRI as 50W and 75W Equivalents. Available in 2700K, 3000K, 4000K or 5000K color temperatures. Most come in 35 Degree Flood with some 25 Degree Narrow Flood options. Rated for 25,000 hours with a 3 year manufacturer warranty. Keystone GU5.3 bulbs compatible with Keystone Low Voltage Transformers.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 7.5W |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 570 |
| Lumens Per Watt | 76 |
| Volts | 12V |
| CRI | 90+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 1.91 |
| Diameter (Inches) | 1.97 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 35° C |
| Minimum Starting Temp | -20° C |
| Case Quantity | 60 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED7.5MR16-NS-940 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LMR1640KNFL7.5W12V/CRI-K |
Write your content here...