Keystone KT-LED63PSHID-EX39-830-D /G4 63W LED 250W HID Replacement 3000K
- Buy 4 for $102.95 each and save 10%
- Premier# LOC3063WE39-K
- Keystone KT-LED63PSHID-EX39-830-D /G4 63W Power Select Direct Drive LED HID Replacement
Keystone KT-LED63PSHID-EX39-830-D /G4 63W LED 250W HID Replacement 3000K
Keystone's Direct Drive HID LED lamps are designed to bypass the ballast with integral driver and connect the 120-277V line voltage directly to the sockets. No ballast or external driver is required. IP64 Rated for use in damp or wet locations as well as fully enclosed fixtures. This wattage available in 3000K, 4000K or 5000K. New version is now power-selectable between 63W, 54W and 45W to be able to replace more HID sources. Omni-directional 360° visible light area.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 63W/54W/45W |
| HID Equivalent | 150W-250W |
| Lumens | 6075-9135 |
| Lumens Per Watt | 135-145 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 10.08 |
| Diameter (Inches) | 3.35 |
| Beam Angle | 360° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 16 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED63PSHID-EX39-830-D /G4 |
| Manufacturer Order # | KT-LED63PSHID-EX39-830-D /G4 |
| Premier Part # | LOC3063WEX39-K |
Write your content here...