Keystone KT-LED5PAR20-F-830 5W LED PAR20 3000K 40° Flood 50W Equiv
- Premier# LP2030KFL5W-K
- Keystone KT-LED5PAR20-F-830 5W LED PAR20 3000K 40° Flood
Keystone KT-LED5PAR20-F-830 5W LED PAR20 3000K 40° Flood 50W Equiv
The Keystone Essential Series features General Purpose LED lamps that deliver 80%+ energy savings over legacy equivalents. They are available in all the lamp types and equivalents you need, from 100W A19 lamps to 50W PAR lamps. Keystone's LED PAR20 lamps are wet-rated with a wide 40 Degree Flood beam spread. 5W 500 lumens in 80+CRI with a 6W 500 lumen option in 90+ CRI. Available in 2700K, 3000K, 4000K and 5000K color temperatures. Dimmable and rated for 25,000 hours with a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.48 |
| Diameter (Inches) | 3.15 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | >.7 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED5PAR20-F-830 |
| Premier Part # | LP2030KFL5W-K |
Write your content here...