Keystone KT-LED4.5FG16-E12-930-C 4.5W Clear LED G16 Filament 3000K 90 CRI
- Premier# LG1630K4.5WFIL/C-K
- Keystone KT-LED4.5FG16-E12-930-C 4.5W Clear LED G16 Filament 3000K 90 CRI
Keystone KT-LED4.5FG16-E12-930-C 4.5W Clear LED G16 Filament 3000K 90 CRI - 40W Equivalent
The Keystone Essential Series features General Purpose LED lamps that deliver 80%+ energy savings over legacy equivalents and meet Energy Star requirements. Keystone's LED Filament lamps come in various bulb shapes and clear/frosted options, all with the same classic filament style look. All feature 90+ CRI for high end color rendering (other than ST19 shape). Available in 2700K with some 3000K or 5000K options. LED G16 comes in E12 Candelabra base and 2700K or 3000K only. Rated for 15,000 hours with a 2 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 350 |
| Lumens Per Watt | 78 |
| Volts | 120V |
| CRI | >90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Lamp Type | Globe |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.99 |
| Diameter (Inches) | 1.97 |
| Beam Angle | 360º |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 35°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED4.5FG16-E12-930-C |
| Premier Part # | LG1630K4.5WFIL/C-K |
Write your content here...