Keystone KT-LED4.5FST19-E26-822-A Clear LED ST19 Filament 2200K Amber
- Premier# LST1922K4.5WFIL/C-K
- Keystone KT-LED4.5FST19-E26-822-A Clear LED ST19 Filament 2200K Amber
Keystone KT-LED4.5FST19-E26-822-A Clear LED ST19 Filament 2200K Amber - 40W Equivalent
The Keystone Essential Series features General Purpose LED lamps that deliver 80%+ energy savings over legacy equivalents and meet Energy Star requirements. Keystone's LED Filament lamps come in various bulb shapes and clear/frosted options, all with the same classic filament style look. ST19 shaped bulb comes in 80+CRI and with 2200K amber color temp. Rated for 15,000 hours with a 2 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 350 |
| Lumens Per Watt | 78 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2200K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | ST19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.92 |
| Diameter (Inches) | 2.28 |
| Beam Angle | 360º |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 35°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED4.5FST19-E26-822-A |
| Premier Part # | LST1922K4.5WFIL/C-K |
Write your content here...