Keystone KT-LED36T8-96P-835-D 36W Direct Drive LED T8 3500K - Case/20
- Premier# LT88FT35K36W-K
- Keystone KT-LED36T8-96P-835-D - Case/20
Keystone KT-LED36T8-96P-835-D 36W Direct Drive LED T8 Tubes - Case/20
Easily replace inefficient conventional T8/T12 8 foot single-pin fluorescent lamps with Keystone's Direct Drive 8' LED T8. Single-pin. Approximately 50% more energy efficient than standard F96T12 lamps. Environmentally friendly - no mercury used. Instant start-up. Integrated driver eliminates the need for external driver or ballast. Use Keystone's 2-lamp 8' Single Pin Wiring Harness for an even faster install.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 36W |
| Fluorescent Equivalent | 75W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 3750 |
| Lumens Per Watt | 104 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | FA8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic/Aluminum |
| Length (M.O.L.) Inches | 93.31 |
| Width (Inches) | 1.08 |
| Height (Inches) | 1.31 |
| Beam Angle | 120° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 131°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL Classified RoHS Compliant |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED36T8-96P-835-D |
| Manufacturer Order # | KT-LED36T8-96P-835-D |
| Premier Part # | LT88FT35K36W-K |
Write your content here...