Keystone KT-LED27T5HO-48GC-835-S Smart Drive T5HO 27W LED Tube 3500K - 1/Ea
- Premier# LT535K27WCG-K
- Keystone 4' Smart Drive 27W 3500K T5HO LED Tube - DLC Rated
- 3200 Lumens Avg. - 50,000 Hours - 120-277V - 240° Beam Angle - Price per bulb
Keystone Smart Drive 4' 27W LED Tube - Uses Existing Fluorescent Ballast
You can now retrofit your high-output, high-watt T5 lamps with LED T5 replacements! Direct replacement for F54T5/HO lamps. Compatible with most program start electronic T5HO ballasts - ballast compatibility list below in the spec sheets. Shatterproof coated glass construction for improved lamp durability. Suitable for dry and damp locations. DLC Rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 27W |
| Fluorescent Equivalent | 54W |
| Lumens | 3150 |
| Lumens Per Watt | 116 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.20 |
| Width (Inches) | 0.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | NSF/DLC/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED27T5HO-48GC-835-S |
| Manufacturer Order # | KT-LED27T5HO-48GC-835-S |
| Premier Part # | LT535K27WCG-K |
Write your content here...