Keystone KT-LED27HID-E26-820-D /G2 27W LED 100W HID Replacement 2000K Amber
- Buy 8 for $49.50 each and save 8%
- Premier# LOC2027WE26-K
- Keystone KT-LED27HID-E26-820-D /G2 27W 2000K Direct Drive LED HID Replacement
Keystone KT-LED27HID-E26-820-D /G2 27W LED 100W HID Replacement 2000K Amber
Keystone's Direct Drive HID LED lamps are designed to bypass the ballast and connect the 120-277V line voltage directly to the sockets. No ballast or external driver is required. Suitable for use in damp or wet locations as well as fully enclosed fixtures. This 820 lamp delivers 2000K Amber color, mimicking the color output of a high pressure sodium lamp. This wattage also available in 3000K, 4000K and 5000K. G3 version compatible with Keystone SmartPort sensors, allowing for added controls. Omni-directional 360° visible light area.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 27W |
| HID Equivalent | 100W |
| Lumens | 3645 |
| Lumens Per Watt | 135 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 2000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.70 |
| Diameter (Inches) | 2.36 |
| Beam Angle | 360° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -40°F |
| Case Quantity | 1 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED27HID-E26-820-D /G2 |
| Manufacturer Order # | KT-LED27HID-E26-820-D /G2 |
| Premier Part # | LOC2027WE26-K |
Write your content here...