Keystone KT-LED25T8-96G-835-D 25W 8 Foot Single Pin LED T8 3500K 10/Case
- Buy 2 for $389.95 each and save 13%
- Buy 4 for $339.95 each and save 24%
- Buy 8 for $229.95 each and save 49%
- Buy 20 for $189.95 each and save 58%
- Premier# LT88FT35K25WG-K
- Keystone KT-LED25T8-96G-835-D - 10/Case
Keystone KT-LED25T8-96G-835-D 25W 8' Single Pin LED T8 3500K 10/Case
New low-watt 8' Single Pin LED T8 lamp from Keystone that bypasses the ballast and wires direct. Replaces conventional T8/T12 8 footers with Single Pin Fa8 base. Double-ended line voltage wiring - connect power to each end for simplified installation. Use Keystone's 2-lamp 8' Single Pin Wiring Harness for an even faster install. 50,000 hour lifetime with a 5 year manufacturer warranty. Includes 2 C-clips to be installed with the lamps into the fixture ballast cover to prevent any potential of lamp twisting/sagging. 138+ lumens per watt on just 25W. NSF/ANSI Standard 2 - Food Equipment, Splash Zone. No mercury used. Sold by the case of 10 for shipping concerns
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Fluorescent Equivalent | 75W |
| Old LED Version | KT-LED43T8-96G-835-D |
| Lumens | 3450 |
| Lumens Per Watt | 138 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | FA8 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 96" |
| Length (M.O.L.) Inches | 93.31 |
| Width (Inches) | 1.08 |
| Height (Inches) | 1.31 |
| Beam Angle | 325° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 131°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | NSF/DLC |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED25T8-96G-835-D |
| Manufacturer Order # | KT-LED25T8-96G-835-D |
| Premier Part # | LT88FT35K25WG-K |
Write your content here...