Keystone KT-LED23PST8-48P2SO-8CSK-DW 12W/21W/23W 48" 360° Clear 4K/5K/65K LED SignHero
- Buy 9 for $66.95 each and save 11%
- Premier# LT8CCTPS23WSIGN-K
Keystone KT-LED23PST8-48P2SO-8CSK-DW 48" Clear 360° Selectable LED SignHero
The best LED sign lamp got even better! The new Keystone SignHero is color and power-selectable, giving the user even more options for changing the light levels and color in the field. Select between 4000K, 5000K or 6500K for the color temps. This version is the 48" nominal length SignHero (true length around 45.9"). Power-selectable between 12W, 21W, and 23W for hitting lumen levels between 1581-2992 lumens. These lamps have rotatable R17d high output ends which is the same base as a fluorescent T8HO or T12HO lamp. 360° double-sided. These lamps also bypass the ballast and make a direct wire connection. Rated for 50,000 hours and backed by a 5 year manufacturer warranty from Keystone. Installs using existing sockets in the sign. Listed in the UL Sam Manual. Operating Temperature of -22°F to 131°F. Available in all the different T8HO and T12HO sizes - 18", 24", 30", 36", 42", 48", 60", 64", 72", 84", 96", 108", 117" and 120". Please note that when you see a part# like F48T8/HO, it is actually ~45.9" length, so be sure to verify your current fluorescent part# and length to verify.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W/21W/23W |
| Fluorescent Equivalent | F48T12/HO |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1589-2992 |
| Lumens Per Watt | 124-130 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Clear |
| Construction | Plastic |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.81 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 360° |
| Light Emitting Area | 360° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 131°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Certifications | UL Sam |
| Case Quantity | 9 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED23PST8-48P2SO-8CSK-DW |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT8CCTPS23WSIGN-K |