Keystone KT-LED22T5HO-48G-835-E External Drive 4' 22W LED T5 Tube 3500K
- Buy 25 for $16.00 each and save 18%
- Premier# LT535K22W/C-K
- Keystone KT-LED22T5HO-48G-835-E
Keystone KT-LED22T5HO-48G-835-E External Drive 4' 22W LED T5 Tube 3500K
Now available from Keystone are LED T5 lamps that are powered by an external driver - also known as Type C LED T5 lamps. The benefits from using Type C LED T5 lamps are that they are very efficient and can provide crisp 0-10V dimming when paired with a 0-10V dimmer (sold separately). Available in 3500K, 4000K and 5000K color temps and 22W T5HO or 12W T5HE for 4'. Glass construction with metal end caps. Low optical flicker. Keystone tube and driver pairing wires either single-ended or double-ended. See wiring diagram in cut sheet below for details and common ballast retrofit configurations.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Fluorescent Equivalent | 54W HO |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 3200 |
| Lumens Per Watt | 128 |
| Volts | 36-45Vdc |
| CRI | >82 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Single/Double-ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.24 |
| Width (Inches) | 0.63 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | External Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | DLC/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED22T5HO-48G-835-E |
| Premier Part # | LT535K22W/C-K |
Write your content here...