Keystone KT-LED15T8-U6GC-850-S Smart Drive 15W LED Ubend 5000K - 1/Ea
- Buy 12 for $19.50 each and save 7%
- Buy 24 for $17.95 each and save 14%
- Buy 90 for $16.25 each and save 22%
- Premier# LT8UB50K15W/B-K
- Keystone KT-LED15T8-U6GC-850-S - Type A LED Ubend
Keystone Smart Drive 15W LED Ubend - Uses Existing Fluorescent Ballast
New DLC rated 15W LED Ubends from Keystone can be used to retrofit your fluorescent U-bend lamps. Compatible with most fluorescent instant start or program start ballasts. Shatterproof coated glass design with frosted lens. NSF listed: NSF/ANSI Standard 2 - Food Equipment. Available in 15W version available in 3500K, 4000K, and 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | KT-LED17T8-U6GC-850-S |
| Lumens | 2200 |
| Lumens Per Watt | 147 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.25 |
| Width (Inches) | 6 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Uses Fluorescent Ballast |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | DLC/NSF/UL |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED15T8-U6GC-850-S |
| Manufacturer Order # | KT-LED15T8-U6GC-850-S |
| Premier Part # | LT8UB50K15W/B-K |
Write your content here...