Keystone KT-LED15T8-48GC-830-D /G3 Direct Drive 4' 15W LED T8 3000K DLC 4.0
- Buy 25 for $7.50 each and save 37%
- Buy 100 for $6.95 each and save 42%
- Buy 200 for $6.50 each and save 46%
- Premier# LT830K15W-K
- Keystone 4' Direct Drive 15W Glass Coated T8 LED Tube - 1/Ea
- 1750 Lumens Avg. - 50,000 Hours - 240° Beam Angle - 3000K - Price per bulb
Keystone Direct Drive 4' 15W LED Tube - DLC 4.0
Keystone's new glass coated LED T8 tubes are the new standard in the LED T8 market, as they have the shatterproof feature of the old aluminum construction combined with the benefit of the wider beam angle of the glass design. Bypasses ballast for additional energy savings and lowered long-term maintenance costs. Third generation of 15W Keystone Direct Drive is DLC 4.0 rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | KT-LED18T8-48GC-830-D |
| Lumens | 1750 |
| Lumens Per Watt | 116 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | NSF/DLC/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED15T8-48GC-830-D /G3 |
| Manufacturer Order # | KT-LED15T8-48GC-830-D /G3 |
| Premier Part # | LT830K15W-K |
Write your content here...