Keystone KT-LED13T5HE-48GC-840-S /G2 Smart Drive 4' LED T5HE 4000K - 1/Ea
- Buy 25 for $12.25 each and save 32%
- Buy 100 for $11.25 each and save 37%
- Buy 250 for $10.30 each and save 43%
- Premier# LT540K13W-K
- Keystone Smart Drive 13W Glass Coated T5 LED - 1/Ea
- F28T5 Replacement - 1700 Lumens Avg. - 240° Beam Angle - 4000K
Keystone Smart Drive LED T5HE 4' 13W LED T5 Tube - Uses Existing Fluorescent Ballast
Keystone's newest T5 offering is a 4' 13W T5HE designed to replace standard F28T5 lamps. These Smart Drive lamps are compatible with most Instant Start and Program Start Electronic T8 Ballasts - check ballast compatibility list further below with the spec sheet. Constructed from shatterproof glass coating for safety purposes. UL and NSF rated for food manufacturing environments. Suitable for dry and damp locations. Available in 3500K, 4000K and 5000K color temperatures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | F28T5 |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1700 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.20 |
| Width (Inches) | 0.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Uses Ballast |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | NSF/ANSI Standard 2 |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED13T5HE-48GC-840-S |
| Manufacturer Order # | KT-LED13T5HE-48GC-840-S |
| Premier Part # | LT540K13W-K |
Write your content here...