Keystone KT-LED13T5HE-48GC-840-DX2 Direct Drive 4' 13W LED T5 Tube 4000K
- Buy 25 for $12.50 each and save 30%
- Buy 100 for $11.75 each and save 35%
- Premier# LT540K13WHE-K
- Keystone KT-LED13T5HE-48GC-840-DX2
Keystone KT-LED13T5HE-48GC-840-DX2 Direct Drive 4' 13W LED T5 Tube 4000K
The search for a ballast bypass LED T5 is over. You can now replace your conventional linear fluorescent T5 lamps with LED T5 tubes that bypass the ballast and wire direct. This saves more energy as well as reduces excess heat and interference caused by ballasts. New version can now be installed via single-end or double-end wiring! Available in High Output or T5HE version (lower watt T5 fluorescent). Operates on 120-277V for T5HE replacements and delivers 1800 lumens on just 13W. 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Coated glass design results in an NSF rating for food equipment applications.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 28W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1650 |
| Lumens Per Watt | 127 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Coated Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.19 |
| Width (Inches) | 0.82 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | NSF/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED13T5HE-48GC-840-DX2 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT540K13WHE-K |
Write your content here...