Keystone KT-LED12T8-U6P-835-E External Drive LED Ubend 6" 12W LED 3500K
- Buy 12 for $26.95 each and save 10%
- Premier# LT8UB35K12W-K
- Keystone KT-LED12T8-U6P-835-E - Power with Keystone KTLD-2LT8-UV-12C-VDIM
Keystone KT-LED12T8-U6P-835-E External Drive LED Ubend 6" 12W LED 3500K
Keystone Type C LED Ubends are the 6" leg spacing type and they operate off Keystone's external drivers. Specifically driver# KTLD-2LT8-UV-12C-VDIM which can power 1 or 2 Keystone LED Ubends. Available in 3500K, 4000K or 5000K. 0-10V dimming available (0-10V dimmer not included). Low optical flicker. Durable plastic construction.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1700 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.55 |
| Width (Inches) | 5.98 |
| Height (Inches) | 1.10 |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | External Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | NSF/UL |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T8-U6P-835-E |
| Premier Part # | LT8UB35K12W-K |
Write your content here...