Keystone KT-LED12T8-48G-BL-D Direct Drive 12W 365nm T8 LED Black Light
- Buy 12 for $33.95 each and save 8%
- Buy 25 for $31.99 each and save 13%
- Buy 50 for $31.10 each and save 16%
- Buy 100 for $29.90 each and save 19%
- Buy 125 for $29.40 each and save 20%
- Buy 250 for $28.90 each and save 22%
- Premier# LT8BLB12W-K
- Keystone KT-LED12T8-48G-BL-D 365nm LED Black Light Bulbs
Keystone KT-LED12T8-48G-BL-D Direct Drive 12W 365nm T8 LED Black Light
Keystone Technologies is onto something new in developing a ballast bypass LED blacklight bulb. These BLB bulbs are replacements for conventional ultraviolet lamps and can be installed via single-end wired. BLB glass minimizes visible UV light. Approximately 40% more energy efficient than standard fluorescent F40T8 BLB bulbs.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 40W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 365nm |
| Kelvin | 365nm |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.22 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | 1.10 |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 20,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T8-48G-BL-D |
| Manufacturer Order # | KT-LED12T8-48G-BL-D |
| Premier Part # | LT8BLB12W-K |
Write your content here...