Keystone KT-LED12T8-36G-835-E 3' External Drive 12W 3500K Type C LED T8
- Buy 25 for $8.75 each and save 27%
- Premier# LT83FT35K12W/C-K
- Keystone KT-LED12T8-36G-835-E
Keystone KT-LED12T8-36G-835-E 3' External Drive 12W 3500K Type C LED T8
Keystone External Drive LED T8 lamps are powered by a Keystone External LED Driver. This allows for superior efficacy as well as smooth 0-10V dimming. Will not operate on fluorescent ballasts or line voltage - must have a Keystone 2-lamp or 4-lamp External LED Driver to operate.. Specifically KTLD-2LT8-UV-12C-VDIM or KTLD-4LT8-UV-12C-VDIM. Available in 2', 3', Ubend and 4' lengths and in 3000K, 3500K, 4000k, and 5000K color temps (3000K generally has light stock). 3' version is NOT DLC rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1680 |
| Lumens Per Watt | 129 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended (Type C) |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 35.19 |
| Width (Inches) | 1.00 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | External |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T8-36G-835-E |
| Manufacturer Order # | KT-LED12T8-36G-835-E |
| Premier Part # | LT83FT35K12W/C-K |
Write your content here...