Keystone KT-LED12PSHID-E26-830-D /G4 12W/9W/6W LED E26 3000K 50W HID Replacement
- Buy 12 for $37.50 each and save 8%
- Premier# LOC30KPS12WE26-K
- Keystone KT-LED12PSHID-E26-830-D /G4 12W/9W/6W Direct Drive LED HID Replacement
Keystone KT-LED12PSHID-E26-830-D /G4 - LED Replacement for 50W HID
Upgrade your 50W HID fixtures with Keystone's 12W LED HID replacement lamps. Keystone's Direct Drive HID LED lamps are designed to bypass the ballast and connect the 120-277V line voltage directly to the sockets. No ballast or external driver is required. Suitable for use in damp or wet locations as well as fully enclosed fixtures. This wattage is available in 3000K, 4000K and 5000K color temperatures. Omni-directional 360° visible light area. New G4 version is power selectable, allowing you to choose between 12W, 9W and 6W on the lamp itself! Replaces KT-LED12HID-E26-830-D /G2.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W/9W/6W |
| HID Equivalent | 50W |
| Lumens | 810-1740 |
| Lumens Per Watt | 135-145 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.61 |
| Diameter (Inches) | 2.32 |
| Beam Angle | 360° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 16 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12PSHID-E26-830-D /G4 |
| Manufacturer Order # | KT-LED12PSHID-E26-830-D /G4 |
| Premier Part # | LOC30KPS12WE26-K |
Write your content here...