Keystone KT-LED12A19-O-930 12W 3000K 75W Equivalent 90 CRI LED A19
- Premier# LA1930K12W/CRI-K - 75W Incandescent Equivalent
- Keystone KT-LED12A19-O-930 12W 3000K 90+CRI LED A19
Keystone KT-LED12A19-O-930 12W 3000K 75W Equivalent 90 CRI LED A19
The Keystone Essential Series features General Purpose LED lamps that deliver 80%+ energy savings over legacy equivalents. They are available in numerous color temperatures and wattage equivalents - 40W, 60W, 75W, 100W and 3-way. There are also 90+ CRI options for each wattage equivalent for exceptional color rendering (Title 24 JA8/Title 20 Compliant in California). UL enclosed-rated, meaning they are suitable for use in totally enclosed luminaires. Smooth, uniform dimming. Meets Energy Star requirements and is UL listed. Rated for 15,000 hours with a 2 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 1100 |
| Lumens Per Watt | 92 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.43 |
| Diameter (Inches) | 2.36 |
| Beam Angle | 230º |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 35°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 60 |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED12A19-O-930 |
| Premier Part # | LA1930K12W/CRI-K |
Write your content here...