Keystone KT-LED10PST8-18P2SO-8CSK-DW 5W/8W/10W 18" 360° Clear 4K/5K/65K LED SignHero
- Buy 9 for $44.95 each and save 10%
- Premier# LT8CCTPS10WSIGN-K
Keystone KT-LED10PST8-18P2SO-8CSK-DW 18" Clear 360° Selectable LED SignHero
The best LED sign lamp got even better! The new Keystone SignHero is color and power-selectable, giving the user even more options for changing the light levels and color in the field. Select between 4000K, 5000K or 6500K for the color temps. Power-selectable between 5W, 8W, and 10W for hitting lumen levels between 620-1035 lumens. These lamps have rotatable R17d high output ends which is the same base as a fluorescent T8HO or T12HO lamp. 360° double-sided. These lamps bypass the ballast and make a direct wire connection. Rated for 50,000 hours and backed by a 5 year manufacturer warranty from Keystone. Installs using existing sockets in the sign; all necessary wiring can be done within the ballast raceway. Listed in the UL Sam Manual. Operating Temperature of -22°F to 131°F. Available in all the different T8HO and T12HO sizes - 18", 24", 30", 36", 42", 48", 60", 64", 72", 84", 96", 108", 117" and 120". Note that when you see a part# like F18T8/HO, it is actually ~15.9" length, so be sure to verify your current fluorescent part# and length to verify.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 5W/8W/10W |
| Fluorescent Equivalent | F18T12/HO |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 583-1035 |
| Lumens Per Watt | 104-113 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Clear |
| Construction | Plastic |
| Nominal Size | 18" |
| Length (M.O.L.) Inches | 15.81 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 360° |
| Light Emitting Area | 360° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 131°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Certifications | UL Sam |
| Case Quantity | 9 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED10PST8-18P2SO-8CSK-DW |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT8CCTPS10WSIGN-K |