Keystone KT-LED100PSHID-EX39-830-D /G4 100W LED E39 3000K 400W HID Replacement
- Buy 4 for $172.95 each and save 5%
- Premier# LOC30100WE39-K
- Keystone KT-LED100PSHID-EX39-830-D /G4 100W Direct Drive LED HID Replacement
Keystone KT-LED100PSHID-EX39-830-D /G4 - LED Replacement for 400W HID
Keystone's Direct Drive HID LED lamps are designed to bypass the ballast and connect the 120-277V line voltage directly to the sockets. No ballast or external driver is required. IP64 rated, suitable for use in damp or wet locations as well as fully enclosed fixtures. This wattage available in 3000K, 4000K or 5000K. New version is power-selectable so you can choose between 100W, 80W and 63W on the lamp itself! Omni-directional 360° visible light area. Active cooling technology: when internal thermal sensor is engaged, lamp power reduces to 80% of max. When sensor cools, lamp powers back up to 100%. Lamps include safety tether for additional security when installing lamp in luminaire. Old LED version is the KT-LED100HID-EX39-830-D /G2.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 100W |
| HID Equivalent | 400W |
| Lumens | 8505-13,500 |
| Lumens Per Watt | 135 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 10.47 |
| Diameter (Inches) | 5.12 |
| Beam Angle | 360° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 16 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED100PSHID-EX39-830-D /G4 |
| Manufacturer Order # | KT-LED100PSHID-EX39-830-D /G4 |
| Premier Part # | LOC30100WE39-K |
Write your content here...